کاربرد واقعیت مجازی در فیزیوتراپی چیست؟

پیشرفت تکنولوژی در زمینه های پزشکی منجر به بهینه سازی قابل توجه روش های درمانی شده است. به طوری که روش های درمانی قدیمی در سال های اخیر بازده بسیار بالاتری از خود نشان داده اند. یکی از مواردی که اخیرا به بهبود شرایط بیماران مخصوصا کاهش درد آن ها کمک نموده، روش واقعیت مجازی (Virtual Reality (VR)) است. برای مثال، واقعیت مجازی در کاهش دردهای شدید نظیر درد زایمان و درد تعویض پانسمان سوختگی های شدید اثر بسزایی داشته است. تحقیقات نشان می دهند که استفاده از واقعیت مجازی در فیزیوتراپی نیز بازده درمان ها را افزایش خواهد داد. در این مقاله قصد داریم به بررسی کاربرد واقعیت مجازی در بپردازیم.

2021/09/17 - 11:07 در فیزیوتراپی ایرانیان
پیوست عکس:
واقعیت مجازی pro.jpg
واقعیت مجازی pro.jpg · 800x557px, 167KB
دیدگاه
physiotherapyiranian

واقعیت مجازی چیست؟

واقعیت مجازی عبارت است از ایجاد فضایی مشابه با واقعیت و متناسب با خواسته بیمار که می تواند علمی، سرگرم کننده و یا مفرح باشد. در واقع، فرد با استفاده از یک بازی ویدیوئی و یا گردش در یک فضای جذاب مانند موزه و یا با ایجاد یک فضای سینمایی، به محیطی جدید وارد می شود. این نوع فضا از طریق لنزهایی که در مقابل چشمان بیمار قرار می گیرند به او نشان داده خواهد شد.

بر اساس آمارها و تحقیقات انجام شده، تمایل افراد به مصرف دارو هر روز کمتر از روز قبل شده و بنابراین باید به دنبال روش های جایگزین بود. در واقع، استفاده از دارو برای کاهش درد روشی سنتی محسوب می شود که در موارد خیلی حاد می تواند حتی منجر به اعتیاد شود. اما امروزه، روش واقعیت مجازی یا VR به بیماران کمک می کند تا درد را راحت تر تحمل کنند. این مساله در نشریه های معتبر بین المللی مانند PLOS ONE نیز ثابت گردیده است.

در اصل، قرار گرفتن در این فضای واقعی اما مجازی، کمک می کند تا آستانه تحمل درد بیمار بالاتر رود. بر همین اساس، به نظر می رسد که واقعیت مجازی، جایگزینی دلپذیر، امن و راحت برای داروهای مسکن باشد.
اهمیت واقعیت مجازی در چیست؟

واقعیت مجازی در بسیاری از زمینه های درمانی و غیردرمانی قابل استفاده است. از طرفی، VR قابلیت ترکیب شدن با روش های بهینه سازی عملکرد جسمی و ذهنی مختلف را دارد. برخی از این موارد عبارت اند:

آموزش و پرورش
افزایش انگیزه در بیمار با توانبخشی شخصی
افزایش توانایی ها و ارتقای موقعیت شغلی
افزایش قدرت یادگیری به صورت مادام العمر

در کاربرد واقعیت مجازی در فیزیوتراپی، فرد از طریق یک ابزار الکترونیکی و یک هدست به یک فضای مجازی وارد می شود که به شدت به واقعیت نزدیک است. هدست های VR و لنزهای مخصوص صداها و تصاویر فضای مجازی-حقیقی را به بیمار انتقال می دهند؛ به این ترتیب، می توان عملکرد او را در دنیای واقعی مدیریت نمود.

1400/06/26 - 11:12 ·

باز نشر توسط